آموزش کاربر بانک اطلاعاتی SQL Server و Access

دوره آموزش کاربر بانک اطلاعاتی SQL Server و Access 

یکی از سیستم های مدیریت بانک های اطلاعاتی رابطه ای (Relational) است که توسط شرکت مایکروسافت ارائه شده است .

SQL Server از مدل سرویس دهنده – سرویس گیرنده (Client/Server) تبعیت می نماید . در این مدل ، درخواست های (InQuery) سرویس گیرندگان برای سرویس دهنده ارسال و در سمت سرویس دهنده بررسی و آنالیز می گردند .

در ادامه ، پردازش های‌ مورد نیاز بر روی اطلاعات ذخیره شده در بانک های اطلاعاتی انجام و در نهایت ، نتایج برای سرویس گیرنده ارسال خواهد شد .

MS SQL Server با استفاده از مجموعه عناصری ( Components) که به صورت هدفمند اجراء می گردند ، قادر به تامین نیازها و درخواست ها از مخازن داده (Data Storages) می باشد .

مخازن داده در SQL Server به دو روش زیر مدیریت می گردند:

۱- OLTP برگرفته از OnLine Transaction Processing System ))

۲ – OLAP (برگرفته از (OnLine Analytical Processing System در مدل OLTP ، مخازن داده به صورت جداول رابطه ای که عموما” به جهت جلوگیری از تکرار و ناهمگونی اطلاعات به صورت هنجار (Normalize) درآمده اند ، سازماندهی می شوند.


اگر بخواهیم برای هریک تعریف جداگانه داشته باشیم می توان گفت :

مایکروسافت اکسس (Microsoft Access) یکی از اجزای مایکروسافت آفیس است که برای ایجاد پایگاه داده‌ های رابطه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نرم‌افزار پایگاه داده را می توان با یک واسط کاربری گرافیکی و ابزاری جهت تولید نرم‌افزار ترکیب نمود .

اکسس نرم افزار ساده و کارآمدی برای ساخت پایگاه های داده (Database) و ایجاد برنامه های کوچک کاربردی جهت دسترسی به اطلاعات و محاسبات لازم بر روی آنها می باشد.

فایلهای پایگاه داده Access که با پسوند MDB ایجاد میشوند، در اغلب زبانهای برنامه نویسی قابل استفاده هستند. به همین دلیل، بیشتر نرم افزارهای کاربردی که به پایگاه های داده با حجم و پیچیدگی زیاد نیاز ندارند، از اکسس استفاده می کنند.

Microsoft SQL Server یک بانک اطلاعاتی از نوع دیتابس های رابطه ای یا Relational Database می باشد که توسط کمپانی Microsoft ارائه شده و وظیفه اصلی آن ذخیره و بازیابی اطلاعات بر اساس درخواست نرم افزارهای دیگر می باشد.

این نرم افزار دارای نسخه های بسیار متنوع و متناسب با مخاطبان متفاوت و محیط های کار مختلف از نرم افزار های کوچک که اطلاعات در ماشین لوکال خود ذخیره می کنند تا میلیون ها کاربر و ماشین که احتیاج به دستیابی به اطلاعات از طریق شبکه بطور همزمان دارند.


مهارت پیش نیاز

گذراندن دوره برنامه نویسی VB یا برنامه نویسی ویژوال بیسیک مقدماتی


نوع تدریس

شفاهی، کتبی و کار با رایانه


طول دوره

1/5ماه


مخاطبین

افرادی که برای جهت تولید بانک اطلاعاتی با Access و server SQL در مراکز و شرکت ها و موسسات مشغول به کار هستند, دانشجوی رشته علوم کامپیوتر


مشاغل مربوط

افرادمشغول به کار در مراکز و شرکت ها و موسسات, علوم کامپیوتر

تمامی حقوق این قالب متعلق به مجتمع فنی و حـــرفه ای رادمـــــهــــر شهرستان فسا می باشد.

X